DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Kuvvetli Sağanak

Bayan personellere ileti atan amir tazminatsız kovuldu

Çalıştığı fabrikadan kovulan amir, İş Mahkemesi’nin kapını çaldı. Haklı sebep olmaksızın davalı tarafından iş kontratına son verildiğini …

Bayan personellere ileti atan amir tazminatsız kovuldu
30.07.2021
20
A+
A-

Çalıştığı fabrikadan kovulan amir, İş Mahkemesi’nin kapını çaldı. Haklı sebep olmaksızın davalı tarafından iş kontratına son verildiğini, ödenmeyen alacaklarının bulunduğunu ileri sürerek kıdem ve ihbar tazminatı ile bir kısım personellik alacaklarının tahsiline karar verilmesini talep etti.

Davalı patron ise işyerinde amir durumunda çalışan davacının bayan çalışanlara taciz içermeyen bildiriler attığı için işten çıkarıldığını savundu. Şikayet üzerine, çalışanı işten çıkardığını öne sürdü.

Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı her iki taraf avukatı da temyiz edince devreye Yargıtay 22. Hukuk Dairesi girdi. Emsal nitelikteki kararda, bayan emekçilere uygunsuz bildiri atan amirin tazminatsız atılması gerektiğine dikkat çekildi.

Kararda şöyle denildi:

“Somut olayda, davacının iş mukavelesi davalı patron tarafından, davacının çalıştığı projelerde farklı tarihlerde bayan mesai arkadaşlarına karşı iş bağlantısını aşan davranışlar sergilediği ortadadır.

Uygunsuz saatlerde telefonla aradığı, bildiri atarak rahatsız ettiği, uygunsuz tekliflerde bulunduğu, başka çalışanlara sinkaflı hakaret ettiği ve kendisine karşılık vermeyen bayan çalışanların vardiyalarını buna nazaran belirlediği anlaşılmaktadır. Bu sebeple davacının mukavelesi 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/II-(c), (d) ve (e) kararlarına dayanılarak feshedilmiştir.

Her ne kadar mahkemece davacıya isnat edilen hareketlerin bayan iş arkadaşlarına cinsel tacizde bulunma boyutunda olmadığı, rastgele bir cinsel tabir içermeyen bildiri gönderme biçiminde olduğu, tüm argümanların soyut seviyede kaldığı üzere bir kıymetlendirme yapılmışsa da; evrak içerisinde ileti kayıtlarının bulunduğu, kelam konusu bildirilerde davacının bayan iş arkadaşını konutuna çağırdığı, rahatsız ettiği ve taciz ettiği sabittir.

Öbür bayan işçileri de taciz ettiğine dair duyumlar olduğu, taciz aksiyonunun gerçekleşmesi için açıkça cinsel tabirler içermesinin gerekmediği, münasebetiyle davacının hareketlerinin haklı neden yükünde olduğu anlaşılmıştır.

Hal bu türlü olunca, mahkemece davalı işverence yapılan feshin haklı olduğu gerekçesiyle kıdem ve ihbar tazminatının reddi gerekirken kabulü yanlışlı olup bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

Kaynak: NTV

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.