DOLAR 28,8944
EURO 31,1771
ALTIN 1874,5
BIST 8057,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bakan Selçuk:”900’den fazla öğretmen destek noktası kuracağız”

2023 Eğitim Vizyonunda birlikte bir yıl isimli programda konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sözleşmeli öğretmenlerle ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. Selçuk, “Bizim 2035’lere kadar hangi branşta ne kadar öğretmene ihtiyacımız var çalışmasını tamamlamış bulunuyoruz. 900’den fazla Öğretmen Destek Noktası kuracağız” dedi.

Bakan Selçuk:”900’den fazla öğretmen destek noktası kuracağız”
02.12.2019 15:35
239
A+
A-

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde düzenlenen 2023 Eğitim Vizyonunda birlikte bir yıl isimli programa katıldı. Toplantının en önemli noktasının öğretmen eğitimi olduğunu ifade eden Bakan Selçuk, “Güçlü bir gelecekten söz ettiğimizde güçlü öğretmenlere ihtiyacımız var. Bununla ilgili toplumdaki bütünsel algı, bizim bu anlayışımızı güçlendiriyor” dedi.

Bakan Selçuk konuşmasının devamında mesleki gelişim konusunda bir takım açılımlar oluşturduklarını, mesleki gelişimi hayata geçirirken, yeni bir bakış açısıyla, kendi tecrübelerinden, öğretmenlerin önerilerinden yola çıkarak yeni bir çerçeve oluşturduklarını söyledi. Selçuk, “Çocuklar için ne istiyorsak, onun aynısını öğretmen için de istiyoruz. Öğretmenlerimizle yeni bir eğitim yaklaşımıyla bu faaliyetleri yaparken, sadece biraz zamana ihtiyacımız var. İmkanlar el verdiğince bu eğitimlerin sıradanlaştığını, yaygınlaştığını göreceksiniz. Öğretmenlerimizin nasıl dönüştüğüne hep birlikte tanık olacağız” ifadelerini kullandı.

“2035’LERE KADAR HANGİ BRANŞTA NE KADAR ÖĞRETMENE İHTİYACIMIZ VAR ÇALIŞMASINI TAMAMLAMIŞ BULUNUYORUZ”

Öğretmen yetiştirmeyi bütünsel olarak ele aldıklarını söyleyen Bakan Selçuk, “YÖK ile birlikte işbirliği içinde öğretmen yetiştirmede kendi ülkemizin damarından gelen bir yaklaşım var. Bu damara uygun bir şekilde, uygulama ağırlıklı daha çok hayatın kendisini dikkate alan, akademik bilgiyi, çocuğa şefkat göstermeyi, yetiştirmeyi kapsayan bir yaklaşımı gündeme getirmek istiyoruz. Öğretmen yetiştirmeyi bütünsel olarak ele alıyoruz. Bizim 2035’lere kadar hangi branşta ne kadar öğretmene ihtiyacımız var çalışmasını tamamlamış bulunuyoruz. Buna göre de yüksek öğretimle bağlantısını da kontenjan sınırlaması biçiminde de ele alıyoruz” dedi.

“900’DEN FAZLA ÖĞRETMEN DESTEK NOKTASI KURULACAK”

Farklı ilçelerde 900’den fazla öğretmen destek noktası kurulacağını söyleyen Selçuk, “İl ve ilçe düzeyinde destek noktaları vasıtasıyla Türkiye’nin öğretmen eğitiminin, okullarındaki, sınıflarındaki her türlü iş ve işlemin nasıl geliştirileceğine dair ortak bir fikir, düşünce ve eylem alanı oluşturuyoruz. Destek noktaları vasıtasıyla sürdürülebilir ve sürekli eğitimi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“BU ÜLKENİN ÇOCUKLARI, BİZİM DENEME TAHTAMIZ DEĞİL”

Eğitimde 2023 vizyonuna ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, “Toplumdaki beklentinin çok farkındayız ama bir şeyin daha farkındayız. Eğer alt yapısı kurulmadan, eğer gereken çalışmalar yönetilmeden kararlar alırsak, çözümler üretirsek, şimdiki çözümlerimiz gelecekteki problemlerimiz olur. O sebeple alt yapı kurmadan, pilot çalışmasını yapmadan asla bir çalışma yapmıyoruz. Toplumdaki talebin ne olduğunu çok önemsiyoruz ama neyi çok daha fazla önemsiyoruz? Bu ülkenin çocuklarını. Bu ülkenin çocukları, bizim deneme tahtamız değil. Dolayısıyla gereken hazırlığı yapmadan, gereken alt yapıyı çalışmadan, nasıl akademik hayatta basamak basamak ilerliyorsak, nasıl bir takım projeleri yürütürken adım adım yapılandırıyorsak, aynı yapılandırma ne için de geçerli? Elbette Milli Eğitim Bakanlığı’nın sisteminin dönüştürülmesiyle geçerlidir” cümlelerini kullandı.

“ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”

“Çalışmalarımız devam ediyor” diyen Bakan Selçuk, sözleşmeli öğretmenlerle ilgili verdikleri sözü hatırlatarak, süreyi kısaltma noktasında bir çabalarının olduğunu, bunun da TBMM onayıyla hayata geçtiğini ve öğretmenlik meslek kanunu tasarısını da paydaşlardan görüşler alarak Cumhurbaşkanlığı makamına sunduklarını söyledi. Selçuk, bu bağlamdaki çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un sunumunun ardından toplantı sona erdi. Bakan Selçuk toplantı sonunda, salonda bulunan katılımcılarla birlikte öz çekim yaptı.

Kaynak: TRT HABER


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.