DOLAR 31,0209
EURO 33,6046
ALTIN 2022,999
BIST 9312,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’dan NATO güvenlik planı açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz Baltık ülkelerine yönelik NATO’nun bu planına karşı değiliz. Ama Baltık ülkeleri için istenen bizim içinde istenmesi lazım biz de müttefikiz bunun görüşmelerini sürdürüyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’dan NATO güvenlik planı açıklaması
28.11.2019 16:20
191
A+
A-

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile Dışişleri Bakanlığı resmi konutunda ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye’ye ilk kez resmi ziyarette bulunan Barzani ve Çavuşoğlu arasında bölgesel konular görüşüldü. Görüşmede özellikli olarak ekonomik ilişkiler ele alındı ve güvenlik işbirliği konuları üzerinde duruldu.

“KÜRTLERİN ESAS DÜŞMANI DA YPG VE PKK’DIR”

Ortak basın toplantısında Bakan Çavuşoğlu, “Daha önceki yıllarda olduğu bundan sonra Irak’ın birliği ve beraberliği çerçevesinde bölgesel hükümet ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Bugünkü görüşmelerimizde bu konular üzerinde durduk. Bağdat ve Erbil arasında sürdürülen görüşmelerin olumlu bir şekilde seyretmesinden memnun olduğumuzu vurgulamak isterim. Irak’ın istikrarı, birliği ve beraberliği için önemlidir. Türkiye ve Irak’ın özellikle bölgesel yönetimi de ilgilendiren güvenlik meselelerini ele aldık. Üst düzey toplantılarda ülkemize yönelik Irak’tan kaynaklanan terör tehdidini ele almıştık. PKK terör örgütünün Irak ve Kuzey Irak’taki zararını oturduk değerlendirdik. Barış Pınarı Harekatımızla ilgili bazı bilgileri Barzani’ye aktardım. Suriye’de, Irak’ta ve Türkiye’de olduğu gibi Kürtlerin esas düşmanı da YPG ve PKK’dır. Dolayısıyla Suriyeli Kürt kardeşlerimize ev sahipliği yaparken Suriye’de evlerine dönebilmeleri için gerekli desteği de yapacağız” diye konuştu.

“TERÖRİST YAPILARA KARŞI DA BÖLGEDE MÜCADELE SÜRÜYOR”

IKBY Başkanı Barzani ise görüşmeye dair, “Türkiye ile ilişkilerimiz tarihsel ve stratejik açıdan çok önemli. Görüşmede bölgedeki son gelişmeler üzerinden görüş teatisinde bulunduk. Barış ve istikrarın bölge haklı için oldukça önemli olduğunu konuştuk. İki taraflı ilişkilerimiz açısında genel olarak ilişkimizi ve Kürt bölgesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerimizi geliştirmemiz gerektiğini teati ettik. Bağdat ile olan ilişkilerimizi dikkate alıyoruz burada bir anlaşma gerçekleşeceğine olan umudumuz var. Bütün terörist yapılara karşı da bölgede bir mücadele sürüyor ve bu mücadelenin birlikte yürütülmesinin özellikli olduğunu düşünüyoruz. Suriye’ye ilişkin karşılıklı kaygılarımızı da tartıştık. Mültecilerin gönüllü ve güvenli bir biçimde dönebilmeleri için Türkiye ile BM Yüksek Komiserliği arasında geliştirilen ilişkilerin haberini almaktan mutluluk duyduk” ifadelerini kullandı.

“SİNCAR’DA VE DİĞER YERLERDE PKK’NIN BULUNMASINA KARŞIYIZ”

Basın toplantısında gazetecilerle yapılan soru cevap kısmında da Barzani, PKK terör örgütünün Sincar’ı ikinci bir Kandil yapmaya çalıştığına ilişkin yöneltilen soruya, “Sincar’ı biz kontrol etmiyoruz. Irak Güvenlik güçlerinin kontrolü altında. Genel olarak Sincar’da ve diğer yerlerde PKK’nın bulunmasına karşıyız” cevabını verdi.

“ZENGİNLİKLERİN HAKÇA PAYLAŞILMASI TARAFTARIYIZ”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Libya ile imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Zaptı’na ilişkin ayrıntıların sorulması üzerine, “Her zaman Güney Kıbrıs Rum Kesimi Hariç Akdeniz’deki tüm ülkelerle deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasıyla ilgili görüşmeler yapabileceğimiz söylemiştik. Libya ile de bu konularda görüşmeler yaptık. Özellikle denizaltı zenginlikler ve denizin içindeki zenginlikleri ilgilendiren yetki alanlarıyla ilgili bir mutabakat zaptını imzaladık. Bu Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını muhafaza edilmesi anlamına geliyor. Bundan sonraki süreçte tabi ki özellikle Akdeniz etrafındaki tüm ülkelerle birlikte de bunu yapabiliriz. Bazı ülkelerle bilinen sebeplerden dolayı yapılması mümkün gözükmese de ilerde bunlarla da yapılması mümkün olabilir. Biz her zaman kendi uluslararası haklarımızdan kaynaklanan haklarımızı korurken buradaki zenginliklerin hakça paylaşılması taraftarıyız. Bu Kıbrıs etrafındaki rezervler için de geçerli” sözlerini kullandı

“BALTIK ÜLKELERİ İÇİN İSTENEN BİZİM İÇİNDE İSTENMESİ LAZIM”

Bakan Çavuşoğlu, NATO’da güvenlik planına ABD’nin YPG nedeniyle itiraz etmesine ilişkin yönelik sorulan soruya da, “NATO’nun bugün müttefiklerini karşı karşıya kaldığımız tehditlere karşı koruyabilmesi için kendisini yeni şartlara adapte etmesi gündeminde olan konulardan birisi. NATO bütçe külfet paylaşımı Londra’daki liderler toplantısında gündeme gelecek. Müttefikleri koruma anlamında NATO’nun planları belli aralıklarla yayınlanır. Kuzey ülkeleri için, NATO’nun doğu kanadı Baltık ülkeleri ve Polonya’yı da kapsıyor ve güney bizi de kapsıyor. Dolayısıyla burada tüm müttefiklerin endişelerini karşılayacak şekilde NATO’nun hareket etmesi gerekir. Bazı ülkelerin güvenlik endişelerini karşılama da bazı ülkeler itiraz ederse bu sefer NATO içinde birlik olmaz. Biz Baltık ülkelerine yönelik NATO’nun bu planına karşı değiliz. Ama Baltık ülkeleri için istenen bizim içinde istenmesi lazım biz de müttefikiz bunun görüşmelerini sürdürüyoruz” cevabı verdi.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.